Opinia.US SAN FRANCISCO — Lee A. Feinstein, nowy ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, przybył do Warszawy 13 października. Rozpoczyna on pracę w atmosferze poważnego kryzysu, wywołanego decyzją Prezydenta Obamy o wycofaniu z Polski antyrakietowej tarczy obronnej. Obawy i podejrzenia w Warszawie znacznie pogłębiło dyplomatyczne fiasko ogłoszenia decyzji 17 września, w 70-tą rocznicę inwazji ZSSR na Polskę.
Brak wystarczających konsultacji i wykonywane w środku nocy telefony Prezydenta Obamy do przywódców środkowoeuropejskich można uznać za dodatkowy dowód, że był to jednen z najbardziej niefortunnych błędów dyplomacji amerykańskiej w ostatnich latach.
Ambasador Feinstein ma przed sobą niełatwe zadanie naprawy stosunków polsko-amerykańskich. Jeszcze przed jego przyjazdem do Polski, w geście bezprecendensowej śmiałości jak na amerykańską placówkę dyplomatyczną, Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie przyznała w wiadomości opublikowanej po angielsku i po polsku na swej oficjalnej stronie internetowej, że zdaniem Polaków wybór “tak niezręcznej pory” — jak to określiła ambasada — na ogłoszenie decyzji Białego Domu o zmianie podjętego przez prezydenta Busha planu budowy tarczy antyrakietowej w Polsce świadczy o tym, że “Obama nie rozumie Polski.”
Wiadomość Ambasady USA przyznaje również, że “Polaków oraz obywateli amerykańskich polskiego pochodzenia poruszył fakt, że decyzja prezydenta Obamy została ogłoszona 17 września, w 70-tą rocznicę rosyjskiej inwazji na Polskę w pierwszych dniach drugiej wojny światowej”. Wybór tych sformułowań mógł być świadomą próbą rehabilitacji dyplomacji amerykańskiej wobec polskiej opinii publicznej. Wiadomość usunięto jednak z głównej strony internetowej Ambasady, chociaż można ją nadal wyszukać w języku angielskim w sekcji “Embassy Events 2009.”
Prezydent Obama ogłosił swą decyzję o tarczy antyrakietowej zanim Senat USA zatwierdził nominację Lee Feinsteina na stanowisko ambasadora. Nie wiadomo czy nowy ambasador amerykański w Polsce był zaangażowany w proces podejmowania decyzji, którym kierowała Rada Bezpieczeństwa Państwa, mieszcząca się w Białym Domu. Ambassador Feinstein był uprzednio doradcą politycznym w kampanii prezydenckiej zarówno Hillary Clinton jak i Baracka Obamy, a następnie jednym z głównych doradców w biurze Sekretarza Stanu.
Ambasada Amerykańska w Warszawie podkreśliła w wiadomości zamieszczonej on oficjalnej stronie internetowej, że przyjazd ambasadora Feinsteina poprzedza w czasie dwie ważne wizyty z USA: przyjazd Grupy Wysokiego Szczebla ds. Współpracy Obronnej kierowanej przez wiceministra obrony Alexandra Vershbowa; oraz wizytę wiceprezydenta Joe Bidena. Wizyta wiceprezydenta USA ma głównie na celu “udobruchanie” Polaków, jak to określił polonijny Nowy Dziennik w Nowym Jorku. Można się spodzewać, że będzie on podkreślał ważność bliskich stosunków między USA a Polską. W podobnym tonie, Ambasador Feinstein powiedział po przybyciu do Warszawy, „Czuję się zaszczycony, że mogę reprezentować Amerykę w kraju, który jest jednym z naszych najbliższych sojuszników i z którym łączą nas zarówno żywotne interesy, jak i wspólne wartości”.
Nie ma jednak dowodów na to, że Prezydent Obama zamierza odstąpić od swego celu stworzenia nowego klimatu w stosunkach z Rosją, lub zacząć traktować Polskę i Europę Wschodnią jako jeden z priorytetów swojej polityki zagranicznej. Ostra krytyka z jaką jego decyzja w sprawie tarczy spotkała się w USA, chociaż głównie tylko w kręgach prawicowo-konserwatywnych i wśród Polonii, mogła jednak poprawić szanse na wynegocjowanie nieco większej amerykańskiej obecności wojskowej na terytorium Polski.
Prezydenci USA popełniają niekiedy błędy o długotrwałych skutkach, jak na przykład decycje Prezydenta Roosevelta w Jałcie, ale amerykańska opinia publiczna często zmusza ich lub ich następców do zdecydowanego zmiany kursu, co nastąpiło wkrótce po zakończeniu drugiej wojny światowej. Są pewne dowody na to, że Prezydent Obama zaczyna brać pod uwagę rosnące głosy krytyków, chociaż jego światopogląd w dalszym ciągu będzie skłaniał go do budowania dobrych stosunków z Rosją i z lewicowymi reżimami.
Trudno też wyobrazić sobie by Prezydent Obama chciał iść na ustępstwa wobec Rosji na skalę ustępstw Prezydenta Roosevelta, a nawet gdyby tego chciał, dzisiejsza opinia publiczna w USA jest znacznie lepiej poinformowana. Pomino obecnej atmosfery raczej bezkrytycznego podziwu dla Obamy ze strony liberalnych mediów — który zresztą zaczyna słabnąć — można bezpiecznie zakładać, że Amerykanie nie dopuściliby do zupełnego odrzucenia zobowiązań amerykańskich do ochrony bezpieczeństwa sojuszników wchodzących do NATO, a konkretnie państw Europy środkowowschodniej. Chociaż Demokraci i Republikanie nie zgadzają się co do wielu kwestii polityki zagranicznej, oddanie Europy Wschodniej pod dominację Rosji nadal nie jest realną opcją polityczną w USA.
Koniec wiadomości/analizy Opinia.US. Można ją opublikować z powołaniem się na Opinia.US. End of Opinia.US report/analysis. Opinia.US reports/analyses may be republished with attribution.
Ten tekst by Opinia.US is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Stany Zjednoczone License.
This work by Opinia.US is licensed under a Creative Commons Attribution 3.0 United States License.
Wiadomość Ambasady USA w Warszawie.
Lee Feinstein, nowy ambasador USA już w Polsce
Ambasador Lee A. Feinstein |
Lee A. Feinstein, nowy ambasador USA, przyjechał do Warszawy 13 października 2009 roku i w najbliższych dniach złoży listy uwierzytelniające na ręce prezydenta RP. Lee A. Feinstein, 25. ambasador USA w Polsce, w dniu przyjazdu powiedział między innymi: „Czuję się zaszczycony, że mogę reprezentować Amerykę w kraju, który jest jednym z naszych najbliższych sojuszników i z którym łączą nas zarówno żywotne interesy, jak i wspólne wartości”. Przyjazd ambasadora Feinsteina poprzedza w czasie dwie ważne wizyty z USA: przyjazd Grupy Wysokiego Szczebla ds. Współpracy Obronnej kierowanej przez wiceministra obrony Alexandra Vershbowa; oraz wizytę wiceprezydenta Joe Bidena. Ambasador Feinstein został nominowany na stanowisko ambasadora USA w Polsce przez prezydenta Obamę 20 lipca 2009 roku, a Senat USA jednogłośnie zatwierdził tę kandydaturę 22 września tegoż roku. Kilka dni później – 28 września został zaprzysiężony na to stanowisko.
Tekst wystąpienia ambasadora przed senacką komisją jest dostępny pod adresem:
http://foreign.senate.gov/testimony/2009/FeinsteinTestimony090915a.pdf; stosowny zapis wideo znajduje się na stronie: http://www.senate.gov/fplayers/CommPlayer/commFlashPlayer.cfm?fn=foreign091509&st=435.
W dniu głosowania zatwierdzającego w Senacie była sekretarz stanu Madeleine Albright powiedziała między innymi: „Przez lata pracy w rządzie blisko współpracowałam z Lee Feinsteinem i jestem pewna, że okaże się doskonałym ambasadorem w Polsce, która jest naszym bliskim sojusznikiem. Ambasador Feinstein dysponuje ogromną wiedzą w zakresie tematyki europejskiej, opowiada się zdecydowanie za partnerstwem transatlantyckim oraz cieszy się poważaniem przywódców po obu stronach Atlantyku.
Ambasador Feinsten zajmował szereg stanowisk wysokiego szczebla w amerykańskim Departamencie Obrony i Departamencie Stanu. Był między innymi dyrektorem ds. planowania polityki, doradzając w kwestiach celów i zadań strategicznych w obszarze polityczno-wojskowym. Podczas kampanii prezydenckiej senator Hillary Rodham Clinton pełnił w jej ekipie stanowisko dyrektora ds. bezpieczeństwa narodowego, a w czasie wyborów był niezależnym doradcą prezydenta Baracka Obamy ds. polityki zagranicznej. Po wyborach pracował w prezydenckiej ekipie na okres przejściowy, a następnie pełnił wysoką funkcję doradczą w biurze sekretarz stanu Hillary Clinton.
Jako wykładowca w Foreign Policy Studies w Brookings Institution oraz wicedyrektor ds. analiz i członek zarządu w Radzie Stosunków Międzynarodowych ma na swoim koncie wiele publikacji na temat bezpieczeństwa narodowego USA, polityki zagranicznej i instytucji międzynarodowych. Z jego opinii doradczych korzystali Newt Gingrich i George Mitchell, kierujący utworzoną przez Kongres USA dwupartyjną grupą zadaniową ds. Narodów Zjednoczonych; ponadto współprzewodniczył ponadpartyjnej grupie zadaniowej Rady Stosunków Międzynarodowych ds. wzmocnienia przewodniej roli USA w Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Ambasador Feinstein doradzał również organizacji Human Rights First, jest także uznanym autorytetem w zakresie mechanizmu „Responsibility to Protect” („odpowiedzialność za ochronę”). Jest autorem raportu „Darfur and Beyond: What is Needed to Prevent Mass Atrocities”, który wykorzystano w wyróżnionej nagrodą Emmy multimedialnej publikacji Rady Stosunków Międzynarodowych pt. „Crisis Guide-Darfur”. Wspólnie z Todem Lindbergem napisał książkę „Means to an End: U.S. Interest in the International Criminal Court”, wydaną w tym miesiącu przez Brookings Institution Press.
Ambasador Feinstein ukończył prawo międzynarodowe na Georgetown University, stopień magistra nauk politycznych zdobył na City University of New York, a licencjat na Vassar College. Małżonka ambasadora, Elaine Margaret Monaghan, jest z pochodzenia Szkotką, jako korespondentka zagraniczna relacjonowała konflikt w Kosowie, rozmowy pokojowe w Irlandii Północnej oraz wydarzenia w byłym bloku sowieckim. Mają dwoje małych dzieci.
New U.S. Ambassador Arrives in Poland
15 October 2009
Lee A. Feinstein, the new U.S. Ambassador to Poland, arrived in Warsaw on October 13, 2009, and will soon present his credentials to the President. Ambassador Feinstein is the 25th U.S. Ambassador to Poland. Upon arrival, he said, “It is an honor to represent America in Poland, one of our closest allies and a country with whom we share both vital interests and common values.” Ambassador Feinstein arrives ahead of two significant visits from the United States: a delegation of the High Level Defense Group led by Assistant Secretary of Defense Alexander Vershbow, and a visit by Vice President Joe Biden. Ambassador Feinstein was nominated by President Obama on July 20, 2009 and was confirmed by unanimous consent by the U.S. Senate on September 22, 2009. He was sworn in on September 28, 2009. The text of his Senate testimony can be accessed here. The video of his testimony can be accessed here. Upon his confirmation, former Secretary of State Madeleine Albright said, “I worked closely with Lee Feinstein during my years in government and expect that he will make a superb ambassador to our close allies in Warsaw. Ambassador Feinstein is deeply knowledgeable about European affairs, strongly committed to the Trans-Atlantic partnership, and highly-respected by leaders on both sides of the Atlantic.”
Ambassador Feinstein has worked in several senior capacities in the U.S. Departments of Defense and State, including as Principal Deputy Director of Policy Planning, where he advised on strategic goals and objectives in political-military affairs. Ambassador Feinstein was National Security Director to Secretary Hillary Rodham Clinton during her presidential campaign and an outside foreign policy adviser to President Barack Obama during the general election. He served on the Presidential Transition Team after the election and then as Senior Advisor to the Office of the Secretary of State.
As a Visiting Fellow in Foreign Policy Studies at the Brookings Institution and Deputy Director of Studies and Senior Fellow at the Council on Foreign Relations (CFR), Ambassador Feinstein wrote widely on U.S. national security, foreign policy, and international institutions. He advised Newt Gingrich and George Mitchell, who chaired a congressionally mandated Task Force on the United Nations and co-directed the non-partisan CFR Task Force on Enhancing U.S. Leadership at the United Nations.
Ambassador Feinstein served as senior advisor to Human Rights First and is an authority on the principle of the “Responsibility to Protect.” He is the author of Darfur and Beyond: What is Needed to Prevent Mass Atrocities, which was featured in CFR’s Emmy Award-winning multimedia Crisis Guide-Darfur. With Tod Lindberg, he is also author of Means to an End: U.S. Interest in the International Criminal Court, published by the Brookings Institution Press earlier this month.
An international lawyer, Ambassador Feinstein holds a J.D. from Georgetown University, an M.A. in political science from the City University of New York, and an A.B. from Vassar College. He is married to Elaine Margaret Monaghan, a native of Scotland and a foreign correspondent, who has covered the Kosovo conflict, Northern Ireland peace talks, and the former Soviet bloc. They have two young children.